Dokument o ztroskotaném nepotopitelném Titanicu je prvním filmem IMAXu, který se naše redakce rozhodla shlédnout a zhodnotit. Dopředu upozorňuji všechny milovníky „slavného“ předchůdce tohoto dokumentu, že spolu nemají opravdu nic moc společného. Snad až na jeho režiséra, Jamese Camerona. Žádné velkolepé záběry potápějícího se kolosu, žádná romantika.

Po natočení velkofilmu, ve kterém slavná loď vystupovala většinou ve své plné v kráse, se Cameron v Tajemství Titanicu plně věnuje již jen jeho troskám. Rozhodl se přitom použít moderní IMAX technologii a poskytnout tak divákovi 3D pohled do míst, kam se většina z nás nikdy nepodívá. Tento potenciál však podle mého názoru nebyl příliš využit. Skutečných trojrozměrných záběrů není ve filmu mnoho. Spíše se autoři omezili na souběžné promítání záběrů z různých kamer na několik míst obrovského plátna.

Díky tomuto „uměleckému“ efektu, je však film v těchto místech pro divákovu pozornost poměrně náročný. Pěkné jsou na druhou stranu záběry, v nichž se po vraku Titanicu prochází jeho kapitán nebo v nichž vrak přechází v původní podobu lodi. Není to však nic tak nového, protože s podobnými záběry jsme se setkali už u původního Cameronova Titanicu.

To, co mě však na celém filmu nejvíce rozčilovalo, byl všude přítomný komentář. Mluva účinkujících byla jednak až neskutečně spisovná a hlavně by si komentáře mohli autoři v mnoha místech zcela jistě odpustit. Snad každého normálního člověka při pohledu na trosky obrovské lodě trochu „píchne u srdce“, takže výkřiky typu „to je úžasné, to je neskutečné, podívej, jak je obrovský“, jsou opravdu zbytečné. Filmu by pomohlo, kdyby textu bývalo méně.

A pokud jde o tajemství, tak těch mnoho neodhalíte. Podíváte se sice do útrob Titanicu, ale žádné nečekané překvapení vás tam nečeká. To, že jeho pád do hlubin bez úhony přežily některé neuvěřitelné předměty jako třeba talíře, není žádnou novinkou. Ale možná je to jen nešťastný překlad originálního názvu „Ghosts of the Abyss“.

Nemohu zatím Tajemství Titanicu srovnávat s jinými 3D filmy. Ale bohužel mě tento film zklamal. Možná byla má očekávání až moc založena na zážitcích z „romantického“ jmenovce…

O filmu:

Rok: 2003
Režie: James Cameron
V hlavních rolích: Bill Paxton, James Cameron, Mike Cameron, posádka lodi Keldyš

Délka filmu: cca 40 minut


Autor článku:
filmon