Von Trierův muzikál, respektive film s muzikálovými prvky, je pro mě snad nejdepresivnějším filmem, který tenhle dánský režisér natočil. Asi to u Triera ani neočekáváte, ale raději vám stejně doporučím, abyste si nedělali naděje a zapomněli na šťastný konec.

Selma Ježková, to je typické české jméno, že? Jde o emigrantku z tehdejšího Československa, která odchází se svým synem Genem (a tohle jméno taky vzniklo v Čechách?) do Ameriky, aby zachránila svého syna před oslepnutím. Selma(ztvárnila ji islandská zpěvačka Björk, která také vypadá typicky česky) dává veškeré vydělané peníze stranou na operaci, kterou si ona sama nemůže dopřát. Sama pomalu slepne.

Ušetřir si, zaplatit a operovat. Zdá se to docela jednoduché. Jenže nic není idylické. Kromě hrozící ztráty zaměstnání, Selma jako rozený dobrák příliš důvěřuje lidem, a to se jí vymstí. Je nařčena ze zlodějiny a uvězněna. Vidina, že se peníze použijí tak, jak chce, se vzdaluje. Co ale bude dělat dál, když je téměř nevidí a je odkázána na druhé?

Jak už jsem se zmiňoval, Selma pochází z Česka a na film to má určitý, i když minimální vliv. Ve filmu dokonce padnou dvě věty česky a objeví se zde Oldřich Nový („Oldrič Novy“), samozřejmě ne ten skutečný. A taky to není úplně herec, ale tanečník. Jak už jste si asi všimli, reálie velice pokulhávají, ale jinak je Tanec v temnotách velmi vydařený film. Na tom se podílí i Björk svými zpěvy a tanci i další herci svými kvalitními výkony. Zejména pro toho, kdo tyto reálie nezná. Odpusťme proto Trierovi tento politováníhodný omyl, který se stává maximálně jednou za 10 let.

Konec je totální deprese, kde snad nedopadne dobře vůbec nic. A depresi si určitě užijete, protože ve 141 minutách filmu na ní bude času více než dost. Ach jo… Není ale právě tohle důvod, proč se vám von Trierovy filmy tak líbí?

O filmu:

Dancer in the Dark
Scénář a režie: Lars von Trier
V hlavních rolích: Björk, Catherine Deneuve, David Morse, Peter Stormare, Joel Grey
Dánsko 2000, 141 minut


Autor článku:
bart