Rozmachující se Amerika pod vedením George W. Bushe je brána na paškál v loutkové parodii Team Amerika. Dílo mají na svědomí Trey Parker a Matt Stone, tvůrci South Parku.

Příběh je o týmu šesti Američanů, dvou žen a čtyř mužů, kteří fungují jako světová policie. Když je kdekoliv ve světě průšvih, snaží se to svým zásahem zažehnat. To se jim daří jen v omezené míře, asi tak jako ve skutečnosti. Vždy je z toho nějaký průšvih. No ale nějaká padlá Eiffelovka, co by Francouzi neobětovali pro celosvětový mír, že. Když jeden z týmu zemře, má být nahrazen novým. Vybrán je Gary Johnston, herec vystupující v muzikálech. Hraje totiž tak výborně, že se jako jediný na světě může dostat mezi teroristy a vyslídit, jaké akce plánují.

Loutkový Kim Čong-il je ještě rozpínavější než ve skutečnosti; odnese to ale nakonec mnohem méně než autory „oblíbení“ američtí herci. Jistě potěšeni můžou být Alec Baldwin (předseda sdružení HOMO – Herci oblíbení mezi ostatními), Sean Penn (dokonce udělal filmu reklamu, když podal na tvůrce žalobu), Liv Tylerová, Susan Sarandonová nebo Matt Damon. Ten obzvláště: se svojí jedinou replikou si vystačí po celý film.

Když už jsem se zmínil o South Parku, bude vás asi zajímat, kolik padne sprostých slov. Možná se budete divit, ale sprostá slova jsou až na několik okamžiků volena citlivě. No samozřejmě trochu přeháním. Přeborníkem je v tomto ohledu neznámý muž v baru, který rozdělil lidi na tři skupiny. A to rozdělení stojí fakt za to. Společného se South Parkem má film ještě neotřelou hudbu s fungujícími texty. „Amerika: Fuck, yeee!“ vám bude znít v uších ještě dlouho. Nezapomenutelným zážitkem se pro mě stala úvodní píseň o AIDS.

Team Amerika: Světovej policajt není zdaleka tak vtipný jako South Park. A to říkám, přestože nejsem ani zdaleka 100% fanoušek tohoto seriálu. Proč se však vyplatí do kina zajít, je ten sarkasmus na americké prostředí. A možná taky kvůli skvělé animované souloži 🙂 A určitě také kvůli nepřekonatelné zvracecí scéně! :-)))

PS: Jestli sledujete zprávy ze světa, tak vám musí připadat „vtipné“, když americká armáda zastřelí zachránce italské novinářky. V Team Amerika Američané rozstřílí pyramidy a zničí sfingu, ale křičí na domorodce: „Nebojte se, zachránili jsme vás před terorismem!“ Ó, jak trefné…

O filmu:

Režie: Trey Parker
Scénář: Trey Parker, Matt Stone, Pam Brady
Team America: World Police, USA 2004, 107 minut


Autor článku:
bart