Viktor Navorski (Tom Hanks) se těší na dlouho plánovanou návštěvu New Yorku. Jeho plány však naruší politický převrat v jeho rodné zemi Krakozii. Díky převratu se Viktor stává pro americké imigrační úředníky těžkým oříškem. Dostává se do patové situace, na kterou imigrační zákony nepamatovaly. Je označen jako „nepřijatelný“, nemůže být vpuštěn na území USA a tak je odkázán na čekání, až se situace „nějak“ vyřeší.

Ono „nějak“ podle letištního komisaře mělo spočívat v jeho útěku z letištní haly, do které byl prozatím vykázán. Viktor je však čestný člověk, který prostě počká. A tak začíná místy smutný, ale spíše veselý boj Viktora a letištního komisaře Dixona (Stanley Tucci), který si s jeho zvláštním případem neví rady. Viktor z počátku neumí příliš anglicky, na vše odpovídá „yes“ a tak je jeho počáteční komunikace s úředníky první příležitostí, kdy se při filmu zasmát. Tom Hanks se tak naučil používat východoevropský přízvuk, že mu pak jeho blízcí ani nerozuměli.

Další vtipné scénky vznikají, když se podnikavý Viktor rozhodne v rámci tranzitní haly vydělávat, aby měl na jídlo. Postupně si na letišti nalezne přátele a seznámí se snad se všemi zaměstnanci místních obchodů a rychlých občerstvení. Díky tomu Dixon v závěru nebojuje jen s jedním nepohodlným návštěvníkem, ale téměř s celým personálem včetně svých podřízených.

V příběhu samozřejmě nesmí chybět love story, v tomto případě však vcelku decentní. Upřímný Viktor se seznámí s letuškou Amelií (Catherine Zeta-Jones), která svou samotu řeší nepříliš uspokojivým vztahem se ženatým mužem. V závěru se také dozvíme o zvláštním poslání, se kterým vlastně Viktor do New Yorku přijel.

Po všech Spielbergových dinosaurech, minority reportech a vesmírných návštěvnících je Terminál velmi poklidné, vtipné a příjemné dílko, které vás pobaví. Zásluhu na tom má především Tom Hanks, jehož postava je sympaticky nesmělá a přitom silná zároveň a jehož bezelstné počínání na letišti je největším zdrojem veselí. Druhý fakt, který činí film divácky přitažlivým, je pro mnohé atraktivní prostředí letiště nebo spíše letištní haly. Která přesto, že vypadá velmi věrohodně, je jen jednou obrovskou kulisou, která byla postavena jen pro tento film.

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální web: Terminál
Režie: Steven Spielberg
Scénář: Sacha Gervasi, Jeff Nathanson
V hlavních rolích: Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Stanley Tucci, Chi McBride, Diego Luna, Barry Shabaka Hanley, Kumar Pallana

Délka filmu: 128 minut


Autor článku:
filmon