Tento týden si Vás dovolím pozvat na další kreslený film. Dorazil z Francie a jmenuje se Trio z Belleville. Přestože jde o kreslený film, neodvažoval bych se v tomhle případě tvrdit, že jde o film pro celou rodinu. Ti nejmenší tam toho moc nenajdou.

Trio z Belleville jsou vlastně tři ženy – umělkyně. Hrají na velmi zajímavé hudební nástroje jako jsou noviny, vysavač a lednička a vystupují s tím i v televizi. Kromě toho mají jednu úchylku: pořád jedí žáby, a to na různé způsoby. Nedáte si žabí zmrzlinu?

Jenže s nimi se setkáme až v druhé části filmu. Hlavními hrdiny jsou babička se svým vnukem Championem, kteří společně žijí v domku. Kluk se většinu doby nudí a náladu mu nezlepší ani pes. Sen se mu splní až když mu babička dá kolo. A tak se chlapec pustí do tréninku. Jde mu to dobře a dokonce dostane příležitost zúčastnit se Tour de France. Když je ale nucen vzdát jednu z etap, unesou ho ještě spolu s dalšími dvěma cyklisty mafiáni. Babička se tedy vydává za pomoci věrného psa na šlapadle přes moře do Belleville za svým vnukem, aby ho zachránila. Proč má vlastně někdo vlastně zájem unášet cyklisty?

Na rozdíl od Hledá se Nemo netěží Trio z Belleville z moderních animací. Všechno vznikalo pěkně postaru. Naopak, vše je na první pohled velmi ledabylé. Ale jen na první pohled. Na ten druhý už vás kresby uchvátí. Všechno jsou to vtipné karikatury. Ať už jsou to mafiáni s ukrutně hranatými vysokými rameny, ať už jsou to cyklisté s extrémně štíhlým pasem a boulemi na lýtkách, anebo jde o psa, který sleduje hodiny, aby se náhodou nezapomněl zuřivým štěkotem pomstít vlaku jezdícímu po novém mostě hned vedle domu.

Příběh filmu je velmi originální a nepodařilo se mi narazit na jakýkoli náznak opisování z jiného filmu. A ještě jedna skutečnost stojí za zmínku. Většinu myšlenek dokázali autoři vyjádřit kresbou a dialogů ve filmu mnoho neuslyšíte. I když i slovní humor se místy objevuje, třeba v případě německých cyklistů Krauta s Glutamanem.

Kromě doporučení adresovaného všem nadšencům pro animovaný film si tentokrát dovolím pozvat i ty ostatní. Těm, kterým jsou nadšeni z filmů jako Prci, prci, prcičky, to sice může připadat jako slabý odvar, ale Trio z Belleville má rozhodně kvalitativně na víc, než aby bylo promítáno pro deset diváků v sále. Film doporučuju hlavně cyklistům. Zjistí totiž, co všechno musí udělat pro zlepšení svých výkonů.

Odcházel jsem s pocitem, že jsem neviděl nic zbytečně bombastického, ale spíše příjemně oddychového. A tenhle pocit se mi za těch pár dní od mé návštěvy v kině ještě umocnil. A navíc mám teď nutkání založit hudební skupinu s netradičními nástroji.

Mimohlodem, opravdu byste si nedali výbornou a dnes obzvláště dobře zmraženou žabí zmrzlinku???

PS: Doporučuju i filmové stránky!

O filmu:

Oficiální web: Les Triplettes de Belleville
Režie: Sylvain Chomet
Rok: Francie, Kanada, Belgie 2002


Autor článku:
bart