Od Řecka na východ, přes Egejské moře, se nachází pobřežní město Troja, obehnané téměř nedobitnými hradbami. Díky tomu se zatím nestalo terčem Řeků. Staly se však události, které racionální uvažování válečníků odsunuly na druhou kolej boj o jednu ženu se stal důvodem k válce o Troju.

Mladý trojský princ Paris (Orlando Bloom) se zamiluje do Heleny (Diane Kruger), manželky sparťanského krále Meneláa (Brendan Gleeson) a pošetile si jí, ze své návštěvy ve Spartě, odveze domů do Troje. Rozzuřený Meneláos, rozhodnut Troju srovnat se zemí, požádá o pomoc Agamemnóna (Brian Cox), svého bratra a krále Mykén. Společně se s obrovským loďstvem vydávají k trojským břehům, jeden z důvodů cti, jeden z touhy po rozšiřování své říše.

Aby se z filmu nestal dokument, nebylo, pochopitelně, možné, se na trojskou válku dívat objektivně, ale bylo nutné jednu stranu vykreslit jako "tu hodnou" a druhou jako "tu zlou". Roli kladnou získala, jak se dalo čekat, Troja. Díky tomu hodně utrpí, zde nesympatické, postavy řeckých válečníků Meneláa a Agamemnóna.

Děj filmu je více méně daný. V některých místech se předpokládá znalost Homérovi Iliady, takže tvůrci považovali za zbytečné zmínit, že je Achilles zranitelný pouze na patě. Na druhou stranu se tiše doufá, že tu Iliadu nikdo nezná zase tak dobře, takže se původně desetiletá válka odehraje během jednoho týdne.

Troja, jako nový historický velkofilm, naprosto splňuje to, co od něj bylo očekáváno. Monumentální scény ze starého řecka, monumentální bitvy, romantika, zkrátka to, kvůli čemu divák chodí do kina. Vybrané herecké obsazení potom vše završuje. Hudební stránka je trochu slabší – nečekejte že vám něco utkvěje v hlavě do druhého dne.

O filmu:

USA, 2004, 165 min
Oficiální web: Troy
Režie: Wolfgang Petersen
V hlavních rolích: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Diane Kruger, Sean Bean, Peter O`Toole, Brian Cox, Julie Christie, Saffron Burrows, Brendan Gleeson, Claire Forlani, Michael Clarke Duncan, Emilio Estevez, Julian Glover


Autor článku:
mcl