Film Truman Show jsem v kinech úspěšně nějakou dobu ignoroval a i po té, co mi byl různými lidmi doporučen, začínal jsem se na něj dívat s nedůvěrou. Jim Carrey v hlavní roli pro mě do té doby znamenal pouze spoustu úšklebků a pokleslý humor.

To se ale po shlédnutí (i přes občasné Carreyho úšklebky) změnilo a já vím, že Carrey dokáže zahrát i charakternější roli. Také proto pro mě momentálně Truman Show znamená jeden z nejoriginálnějších snímků 90.let. Film je postaven na myšlence reality show. Na začátku jste ve stejné situaci jako Truman Burbank (no vy už teda nebudete, když vám to teď prozradím). Nevíte nic o tom, že by něco na tom světě, ve kterém Truman žije, mohlo být prohnilého. Truman má vlastní dům, ženu a práci a sní o dovolené u moře a vede si poklidný život. Za celý svůj život zatím dělal vše podle nějakého stereotypu a ani ho nenapadlo dělat něco jinak.

A v tom je právě ten hlavní háček. Na myšlenku cosi změnit ho přivede vysílání rozhlasu, kam se omylem dostane frekvence, ze které se Truman namísto předpovědi počasí dozvídá o tom, kde právě on sám je a co dělá. Jakmile se jednou rozhodne udělat cosi nestandardně, zjistí, že se dějí velmi podivné věci, které ho postupně přivedou na myšlenku, že žije v umělém světě, kde je vše předem dáno.

A to už, jak se postupně ukazuje, od úplného počátku Trumanova života: jeho matka není matka, domnělý otec nezemřel a jeho manželka je nasazená scénářem, kdežto dívka, do které se Truman zamiloval, přestože neměl, byla z děje odstraněna. Cesta k poznání je tedy trochu komplikovaná, ale nakonec se ukáže, že přestože Truman zůstane úplně sám a bez přátel, je schopen jednat sám na vlastní pěst a dosáhnout svého.

I v době, kdy nejrůznější telenovely a reality show denně okupují obrazovku, jde sice stále o sci-fi myšlenku – jakési krajní hranice – kam se (doufám) lidstvo nikdy nedostane. Já proto oceňuju, kolik různých nápadů tvůrci vychrlili a jak všechno domysleli a dotáhli do konce. Díky tomu jde pro mě bezesporu o jeden z nejoriginálnějších filmů devadesátých let.

Truman Show je jedním z filmů, které byste si měli prohlédnout dvakrát. Jinak totiž ani nemáte šanci objevit, případně pochopit všechny fórky, především ze začátku, když ještě úplně tak netušíte, o co jde. Kromě tajemné vysílačky nebo výtahu bez výtahu v budově, kam Truman normálně nechodí, jde především o můj oblíbený pád „hvězdy“ Síria coby uvolněné lampy z oblohy za bílého dne.

O filmu:

Truman Show
Režie: Peter Weir
Scénář: Andrew Niccol
V hlavních rolích: Jim Carrey, Laura Linney, Noah Emmerich, Natascha McElhone, Holland Taylor, Brian Delate, Blair Slater
USA 1999, 103 minut


Autor článku:
bart