Akční horor ze současnosti o nekončící válce mezi upíry a vlkodlaky. Jediný, celkem zbytečný, incident dokázal rozpoutat nenávistnou válku mezi těmito dvěma klany nemrtvých na několik staletí.

Upíři jsou v pojetí tohoto filmu aristokracií nemrtvých. Selene (Kate Beckinsale), krásná upírka, je profesionální lovec lykanů. Sleduje jejich pohyb a bez milosti je likviduje při každé příležitosti. Lykani, jak se zde říká vlkodlakům, jsou štvanci na okraji společenství nemrtvých. Je jich daleko méně než upírů. Žijí ukryti v podzemí města, odkud se snaží upíry pomalu, ale systematicky likvidovat.

Film začíná neskutečnou přestřelkou mezi upíry a lykany v prostorách metra, během které je zabit jeden upír. Zabít upíra není zas tak jednoduchá věc a Selene zjistí, že Lykani začali používat speciální náboje plněné zářící kapalinou, která upíra po zásahu světlem sežehne zevnitř. Upíři na sebe nenechají dlouho čekat a přichází s obdobnou zbraní proti lykanům – patrony plněné kapalným stříbrem.

Selene si uvědomuje hrozbu narůstající síly lykanů a snaží se líné a pohodlné upíry vyburcovat k větší aktivitě. Kraven (Shane Brolly), který je dočasně pověřen vládou, však její nadšení nesdílí a hrozbu lykanů pro upíry zlehčuje.

Kromě upírů a lykanů vystupuje ve filmu pouze jeden člověk, Michael Corvin (Scott Speedman), avšak velmi důležitý. Má totiž jak s upíry, tak s lykany společné předky. Čímž se dostáváme k tomu hlavnímu, o co ve filmu jde – to vám ovšem neprozradím. Jen řeknu, že je důležitý hlavně pro lykany; upíry spíše zajímá, proč o něj lykani stojí. Situaci navíc zásadně komplikuje vztah, který vzniká mezi Selene a Michaelem Corvinem. Z toho nemají radost ani upíři, ani lykani. Selene díky tomu ztrácí důvěru upírů, což pro ní není zrovna dobré v situaci, kdy je na stopě složitým intrikám mezi čelními představiteli obou stran nemrtvých.

Celkový dojem: Rozhodně zajímavý film. Na můj vkus zbytečně moc akční, ale není to na úkor děje, který je originální a pro upírské filmy netradiční. Nemohl jsem si rovněž nevšimnout jisté souvislosti mezi filmem Underworld a společenskou hrou Vampire Masquerade. Protože jí ale sám aktivně nehraji, zajímal bě mě názor někoho z lidí kolem Prague By Night.

O filmu:

Rok: 2003
Oficiální web: Underworld official movie site
Režie: Len Wiseman
V hlavních rolích: Kate Beckinsale, Scott Speedman, Michael Sheen, Shane Brolly, Bill Nighy


Autor článku:
mcl