Nový remake zombie hororu Úsvit mrtvých natočený Zackem Snyderem podle původního scénáře Jamese Gunna ze 70. let. Město napadlo cosi neznámého, zřejmě neznámý virus, který způsobuje, že zemřelí lidé opět ožívají jako zombie. Na následky jejich kousnutí člověk zakrátko umírá a stává se jedním z nich.

Nákaza se šíří velmi rychle a zakrátko zbude jen hrstka živých, kteří tvoří hlavní postavy filmu a kteří se zabarikádují ve velkém supermarketu, kde "zažívají různá dobrodružství" až do konce filmu. Občas se tam nějaký ten zombík dostane, občas někoho dalšího kousne a jinak tam klasicky zmateně pobíhají, křičí a vyjídají supermarket.

Po technické stránce, zejména efektů a kamery, je Úsvit mrtvých zpracován výborně. K čemu to ale je, když u toho divák stejně usíná? Něco je zkrátka špatně. Jsou tam dlouhé prostoje, kdy se vůbec nic neděje. A i když víte dopředu, co se stane (film vás opravdu ničím nepřekvapí) musíte na to čekat deset minut. Film má spád snad jen úplně na začátku a úplně na konci, kdy se to zase ztrhne to tuctového závěru akčních filmů.

Aby horor v současné době zaujal, musí být zkrátka něčím originální. Jasně, že remake nemůže mít originální děj, ale může mít třeba originální zpracování nebp být něčím výjimečný na současnou dobu. Takto byl jen původní kvalitní film předělán do šablony současných tuctových hororů. Zkrátka, když dva dělají totéž, není to vždycky totéž. Stejně ale doporučuji z kina neodcházet předčasně, protože byste se připravili o to nejlepší a tím jsou závěrečné titulky, které jsem fakt nečekal, a které jsou dost vychytané. Škoda, že tak skvělé titulky nevyfásly nějaký stejně dobrý film.

O filmu:

USA, 2004, 97 min
Oficiální web: Dawn of the Dead
Režie: Zack Snyder
V hlavních rolích: Ving Rhames, Mekhi Phifer, Sarah Polley, Lindy Booth, Ty Burrell, Jake Weber, Boyd Banks, Hannah Lochner


Autor článku:
mcl