Utržený ze řetězu budiž důkazem, že ani exhibice mistra bojových umění nemusí být nutně plytká nuda s nenápaditým dějem.

Danny, kluk asijského původu, není vychováván zrovna standardním způsobem. „Strýček“ Bart, u kterého žije, Dannyho prý kdysi našel na ulici a ujal se ho – nechtěl však pomoci jemu, nýbrž sobě. Bart proto vychovává Dannyho jako psa. Danny žije v kleci a v podstatě už ani není schopen žádných citů. Na krku má obojek, kdykoliv mu obojek Bart sejme, neočekává se od Dannyho nic jiného než to, že pomůže svému „páníčkovi“ a někoho zabije, anebo přinejmenším důkladně postraší.

Jednou zůstane Danny ve vedlejší místnosti a čeká na Bartův signál. Slepý pianista Sam (postarší, ale skvěle elegantní Morgan Freeman), který vstoupí dovnitř a začne hrát, vzbudí v Dannym zájem o hudbu. Danny však musí však dokončit svůj úkol, a poté si ho Bart odvede zpátky „do klece“. Danny ale dostává ještě jednu šanci setkat se se Samem. „Nehodu“ Bartova auta a jeho prostřílení skrz naskrz Danny přežije a vrací se na toto staré známé místo. Je zraněn, ale Sam se svojí „opatrovnicí“ Viktorií se ho ujme, na nic se ho neptá a snaží se ho doučit alespoň něco z toho, co Danny zameškal.

Danny najednou zjišťuje, že může dělat i jiné věci než jen mlátit a zabíjet … a že mu to dokonce činí potěšení. Kromě oblíbeného nakupování v supermarketu a pojídání zmrzliny mu nejvíc učaruje hra na piano. Láska k hudbě se ukazuje být velmi zásadní pro děj filmu a dokonce pomáhá Dannymu objevit staré city a zavzpomínat si na některé zážitky z minulosti.


Ve chvíli, kdy Sam nabídne Dannymu, aby zůstal u něj v bytě, jsem se obával, že se z filmu může stát pěkně rozvařená bramboračka… Nestane se to, naopak tím Utržený ze řetězu získá jakýsi další rozměr. V první části filmu jde o mlátičku, ve druhé se ale mění v drama (pozor na možná trochu jiný první pohled!). Tahle mlátička je poměrně svěží, má výbornou bojovou choreografii (nevěřil bych, jak dlouho se můžou dva prát na metr širokém záchodku), odehrává se v originálních kulisách a s originálními prostředky), ve chvílích oddechu můžeme sledovat „postupnou přeměnu“ Dannyho ze psa v lidskou bytost.

Zajímavý nápad se slušnými hereckými výkony Jet Li a Morgana Freemana by mohl uspokojit příznivce thrilleru i bojových umění…

O filmu:

Danny The Dog
Scénář: Luc Besson
Režie: Louis Leterrier
V hlavních rolích: Jet Li, Morgan Freeman, Bob Hoskins, Kerry Condon
Francie, Hongkong, USA, Velká Británie 2005, 99 minut


Autor článku:
bart