Těžko se přít o tom, kdo že je nejlepším akčním hrdinou. Jistojistě je na prvním místě žebříčku všech dob pan Úžasňák a jeho úžasná rodinka.

Jak již bylo mnohokrát řečeno, dobrý animovaný film nemohou nad vodou držet pouze skvělé animace, ale především výborný nápad a smysluplný děj. A přesně tohle všechno se setkává v Úžasňákových: animace berou dech a nápad, že superhrdiny je potřeba kvůli utajení jejich soukromí schovávat a měnit jejich identitu, tu, pokud vím, ještě nebyl. Příběh celé rodinky je strhující a rozvíjí spoustu dalších nápadů.


Pan Úžasňák (Mr. Incredible) je na začátku filmu slavný a má za sebou několik vítězství v anketách o nejlepšího superhrdinu. Jenže to mu není moc platné. Poté, co zachrání několik lidí proti jejich vůli a prohraje několik soudních sporů, je proti své vůli nucen skrývat se a stěhovat se od města k městu vždy, když něco takhle „špatného“ provede. A protože je to od srdce dobrák a pomáhá lidem rád, stěhuje se se svojí ženou Elastičkou i s celou rodinkou vybavenou nadpřirozenými schopnosti poměrně často (Dashovo „Už se zase budeme stěhovat, tati?“). Superschopnosti je prostě zakázáno veřejně ukazovat.

Namísto toho, aby pan Úžasňák běhal po ulicích a bojoval se zlem, proto sedí na pojišťovně a rozhoduje, která žádost bude schválena a která ne. Jako hodný člověk to nemá jednoduché: jeho šéf ho pořád nutí, aby žádné žádosti nepotvrzoval. Proto mají mezi sebou spory a na jedné schůzce Zároveň s tím však dostává lukrativní nabídku od neznámé krasavice, aby zničil jednoho robota, který se vymkl kontrole. Po velkém boji pan Úžasňák vítězí, a proto dostává zaplaceno a také dostává další příležitost ukázat, co umí. Ale Elastička se o ničem nesmí dovědět.


Pan Úžasňák proto odjíždí na „firemní školení“ a vydává se na tajuplný ostrov, aby zneškodnil dalšího robota. To už není tak jednoduché: jde totiž o léčku. Pan Úžasňák se dostává do spárů Syndroma, kluka, kterého kdysi Úžasňák vyhodil ze svého vozu a který si poté předsevzal, že to všem superhrdinům ukáže. A skoro všem už taky ukázal. Jeho život visí na vlásku. Hlavní akční scény však teprve přicházejí: Elastička se dovtípí, že její muž není na žádném firemním školení, ale že se vydal bojovat se zlem, a jako správná (super)žena se mu vydává do džungle pomoci. S ní neplánovaně cestují i dvě děti, Dash a Violet, jejichž čas má také přijít. A koneckonců benjamínek rodiny Jack-Jack, který prozatím zůstává doma, se také možná uplatní.

Ještě dvě postavy promluví významně do děje a je proto potřeba se o nich zmínit: jde o Mražouna, který se svým věrným kamarádem panem Úžasňákem zachraňuje lidi a nakonec mu pomáhá i v boji se Syndromem. A pak o Ednu Módní, která je nejvtipnější komickou figurkou celého snímku. Všechny scény, ve kterých figuruje, patří mezi nejvtipnější.

Narozdíl od Spider-mana a jemu podobných superhrdinů pak tvůrci ve větší míře využívají všech nadpřirozených vlastností hrdinů nejen pro akční zápletku a pro vítězství dobra nad zlem, ale taky využívají komických efektů pro pobavení publika. Například v jedné scéně se Elastička natáhne přes několik místností a několikery zavírací dveře a různými končetinami vyřídí několik protivníků.

A to vůbec nepochybuju o tom, že jsem na první pokus v kině neodhalil zdaleka všechny vtípky…

Úžasňákovi jsou ve srovnání s Hledá se Nemo ještě o krok blíž k celovečernímu filmu pro celou rodinu: tím myslím, že si dospělí přijdou čím dál víc na své. Především hlavní zápletka (program na utajování superhrdinů) a vysvětlování toho všeho, musí dát dětem zabrat, aby ji pochopily. Zákonitosti pojišťovny asi taky nejsou zrovna něčím, s čím by se děti setkávaly denně. Akční honičky si už děti užijou, a to také kvůli „moderní“ kameře.

Občas se ani nechce věřit, že jde o animovaný film. Všechny ty vychytávky, počínaje odrazy ve skle a vlajícím oblečením, a konče skvěle realistickými honičkami v džungli nebo neuvěřitelně přesvědčivě „namalovaným“ vlněním moře, dávají filmu stoprocentní přesvědčivost. Postavy jsou karikaturní, ale to je ostatně u filmů komiksového typu spíše výhodou než ztrátou. Kromě toho, a snad už nebudu chválit přespříliš, je obličejová mimika hrdinů bezchybná: ať se kdokoliv někdo ze superlidí raduje, anebo se na někoho ušklíbá. Klobouk dolů.

Závěrečné tituly potvrzují, že James Bond je uznávaná veličina, když si od něj můžou Úžasňákovi dovolit opisovat. Ale suma sumárum můžu říct: Jamesi Bonde, bež se vycpat!

O filmu:

Oficiální web: Incredibles
Scénář a režie: Brad Bird
V hlavních rolích: Pan Úžasňák, jeho žena Elastička, jejich děti Dash, Violet a Jack-Jack, dále Mražoun, Edna Módní, Syndrom

USA 2004, 121 minut


Autor článku:
bart