Válku policajtů natočil Olivier Marchal na základě svých zkušeností z doby, kdy sám dělal u policie a na základě vyprávění o krizi, která v pařížské policii zavládla v 80. letech. O to je horší, jak je příběh brutální. Ani ne tak co do jednotlivých scén či záběrů, ačkoli i ty vám vezmou dech, ale co do své podstaty. Normální člověk asi nepochopí, jak někdo může tak chladně zničit druhému člověku život.

Divák je do děje vržen dost bez varování, jedna šokující scéna za druhou. V podobném duchu se pak odehrává celý film, žádné dlouhé prostoje, akce za akcí, šok za šokem. Ačkoli je Válka policajtů kriminální drama, nebudete se u něj ani tak „bát“, jako vám spíš bude smutno. Smutno z toho, jací lidé se mezi námi a dokonce mezi policií pohybují. Čeho všeho nejsou schopni jen pro svou slávu a moc.

V hlavních rolích Daniel Auteuil jako komisař Léo Vrinks Gérard Depardieu jako komisař Denis Klein. Léo je šťastně ženatý, má pěknou mladou ženu a malou dcerku. Denis je sice také ženatý, ale zdá se, že mu to příliš neklape. Stále se něčím užírá, jde mu jen o moc a úspěch. Kdysi přátelé, nyní velitelé dvou konkurenčních policejních útvarů, oba se stejnou šancí na povýšení na pozici šéfa policie. Rozhodnout se má podle toho, kdo dříve vyřeší delší dobu se táhnoucí případ.

Každý volí svůj způsob vyšetřování. Léo je díky svému informátorovi úspěšnější, ale bohužel se při tom sám namočí. Klein se ovšem jen tak nevzdává. Nejenže zkazí policejní zásah, při kterém je zabit jeden z policistů, dlouholetý kamarád Léa, ale navíc díky němu začne být Léo vyšetřován a nakonec odsouzen za krytí svého informátora.

Oba aktéři hlavních rolí hrají své představitele opravdu přesvědčivě. Auteuil si rozhodně získá vaši přízeň svým nevinným, zasmušilým pohledem, Depardieu zase velmi přesvědčivě hraje svého chladného a vypočítavého záporáka. Denis se právem obává pomsty, když je Léo propuštěn z vězení… Spravedlnost totiž není slepá a jak se říká, „s čím kdo zachází, tím taky schází“.

Film po celou dobu doprovází velmi sugestivní hudba, která dokonale podtrhuje zbytečnost a tragičnost celého příběhu. Po jeho shlédnutí rozhodně zůstanete chvilku sedět a řeknete si „byl to nářez“.

O filmu:

Rok: 2004
Režie: Olivier Marchal
Scénář: D. Loiseau, F. Mancuso, O. Marchal, J. Rappeneau
Hudba: Erwann Kermorvant, Axelle Renoir
V hlavních rolích: Daniel Auteuil, Gérard Depardieu, Valeria Golino
Délka: 110 minut


Autor článku:
filmon