Katastrofické sci-fi podle románu H. G. Wellse, avšak místo viktoriánské Anglie posazené do současných Spojených států.

Před dávnými a dávnými lety se vyspělé civilizace z jiných planet připravovaly na to, že až bude čas, tak vyplení pozemskou civilizaci. Teď ten čas přišel a obří stroje (tripody), ukryté po tisíciletí pod povrchem Země, začínají likvidovat města po celém světě.

Hlavním hrdinou filmu je obyčejný, rozvedený a nezodpovědný Američan Ray (Tom Cruise), který má zrovna na hlídání své děti – dospívajícího syna a mírně (vlastně hrozně) hysterickou dceru. Z pohledu této trojky celou katastrofu sledujeme.

Film je, bohužel, plný nelogičností a faktických chyb, které divák nemusí nijak složitě hledat – jsou patrné na první pohled. Válka světů se v mnohém podobá filmu Den nezávislosti s tím rozdílem, že Den nezávislosti se snažil být vtipný, zatímco Válka světů se, bez špetky humoru, snaží zachovat naprosto vážnou tvář a podobu skutečné katastrofy.

Když se Rayův syn v půlce filmu rozhodl jít na jistou smrt, jen jsem si v duchu říkal: "Hlavně ať se na konci filmu neobjeví živý a zdravý." Co myslíte, že se stalo? Jo, přesně to a navíc bez jakéhokoliv vysvětlení, jak se zachránil. Závěr filmu je prostě tradiční americká limonáda. Vůbec se tam spousta věcí stane bez bližšího vysvětlení. Z těch stěžejních je to především způsob, jakým pozemšťané nakonec invazi odrazí. Nezničitelní tripodi celou dobu bez jakýchkoliv problémů čelí pozemským zbraním všeho druhu, pak byl střih a bylo po nich. Zřejmě to nemělo být to podstatné.

Naopak výborné byly masové scény, vyjádření strachu obyčejných lidí z neznámého a nepřemožitelného a totální davová hysterie. Těchto scén tam bylo požehnaně, každá trochu jiná, byly natočeny velmi realisticky a spolu s kamerou bych to viděl jako nejsilnější stránku celého filmu.

O filmu:

Válka světů
USA, 2005, 116 min
Oficiání web: War of the Worlds
Režie: Steven Spielberg
V hlavních rolích: Tom Cruise, Justin Chatwin, Dakota Fanning, Miranda Otto, Tim Robbins, Rick Gonzalez, Tracy Howe, Channing Tatum, Morgan Freeman


Autor článku:
mcl