Kdesi v podzemí Říma, pracuje tajná skupina mnichů, která se po celé Evropě 19. století snaží potírat příšery představující převtěleného ďábla – tedy upíry, vlkodlaky a jinou havěť. Pro ně pracuje Van Helsing, který jezdí po Evropě a tato monstra likviduje.

Ve filmu jsou na první pohled nepochopitelně smíchány tradiční postavy, jako je Dracula, Mr. Hyde, Frankenstein a jeho monstrum a dokonce i Van Helsing samotný. Není to však zcela samoúčelné, nýbrž to má být pocta postavám, které kdy vystupovaly ve filmech Universal Studios.

Po krátké černobílé retrospektivě s Frankensteinem (Samuel West) a hrabětem Draculou, která byla sice vykradená s původního filmu, ale působivá, se přeneseme do Paříže, kde Van Helsing (Hugh Jackman) zlikviduje Mr. Hydea (Robbie Coltrane). Přiznám se, že scénou s Mr. Hydeem jsem byl dost zaskočen. Je zde naprosto samoúčelná. Jejím smyslem je zřejmě naznačit divákovi, že Van Helsing neloví jen upíry, ale monstra různého druhu.

Pak Van Helsing odjíždí do Říma, kde je svým tajným bratrstvem pověřen odcestovat do Transylvanie. Ve scéně nápadně připomínající Jamese Bonda je náležitě vybaven patřičnými zbraněmi a jinými užitečnostmi. V Transylvanii, kde není zrovna dvakrát vítán, se setkává s Annou (Kate Beckinsale), neohroženou a krásnou ženou, jejíž rodina se již několik generací snaží zlikvidovat hraběte Draculu.

V Transylvanii vlastně hlavní dějová linka teprve začíná. Postupně se objevují rozdíly v pojetí Draculy a upírů obecně od zavedeného způsobu, s čímž se ostatně setkáváme ve většině upírských filmů, které se nechtějí omezit jen na fakta, že upíři sají krev a bojí se česneku a kříže. Kromě upírů zde hrají velkou roli vlkodlaci, kteří zde vystupují jako sluhové Draculy. Jedním z nich je i Annin bratr, což celý boj proti Draculovi komplikuje.

Po technické styránce nelze filmu mnoho vytknout. Byly zde použity snad všechny současné možnosti filmových triků a efektů. Teď mě napadá, je tam vůbec nějaká scéna bez efektů? Obrovský Draculův hrad je velmi působivý a svými rozměry připomíná spíš Sauronovu věž v Mordoru. Perfektní je provedení létajících upírů a jejich naprosto plynulé přetváření z klasické lidské postavy na mrtvolně bílé okřídlené příšery.

Van Helsing je, jak už jsem naznačil, tak trochu slátanina, nicméně poměrně povedená. I když budete občas koulet očima nad tím, co všechno se do filmu dostalo (jsou tu třeba i trpaslíci), rozhodně se nebudete nudit. Film má naopak až neuvěřitelný spád a to takový, že jste rádi za každou scénu, kde se nic zvláštního neděje a vy si můžete alespoň na chvilku oddechnout.

O filmu:

USA, 2004, 145 min
Oficiální web: Van Helsing
Režie: Stephen Sommers
V hlavních rolích: Hugh Jackman, David Wenham, Richard Roxburgh, Kate Beckinsale, Elena Anaya, Marek Vašut, Samuel West, Dana Morávková


Autor článku:
mcl