Blíže neurčené místo, v blíže neurčeném čase, skrývá hned několik tajemství točících se kolem lovu kostrounů. Že jste o ničem takovém nikdy dříve neslyšeli? Hlavní postavy v tomto filmu mají také jen útržky informací a o to víc je láká tento lov uskutečnit.

Bývalá česká aristokratická rodina, žijící v emigraci ve Švýcarsku, se vrací na své rodné sídlo v Čechách, kde na ně čeká majordomus jejich dědečka se svým synem. Ten se o ně sice stará jako o jejich předka, kterému věrně sloužil, ale generační rozdíl je příčinou toho, že již nelze původní vztahy obnovit. O to však našim dobrodruhům až tak nejde. Do Čech je táhne něco docela jiného. Ve starých věcech po dědovi totiž objevili návod na lov kostrounů, kteří zde v horách žijí. Mají návod, dědečkův zápisník a dokonce i původní náčiní na jejich lov. Problém však je, že nikdo z nich přesně neví, co jsou vlastně kostrouni zač, ani jak k jejich lovu náčiní použít.

Film má velmi pomalý rozjezd. První část popisuje příjezd každého člena rodiny zvlášť a dohromady se v ní nic zvláštního neodehraje. A jelikož i po příjezdu se děj rozjíždí velmi pozvolna, mohl by být úvod kratší. Po příjezdu do rodného kraje následuje několik klidných, ale zajímavých scén (u večeře a v místním klubu), ve kterých se tu a tam objeví nějaká narážka na kostrouny. Všechny tato problematika velmi zajímá, ale jelikož majordoma až tak moc neznají, netroufají si na toto téma zavést rozhovor. Jelikož ani on nejeví příliš zájem o kostrounech mluvit, tajemství se pozvolna stupňuje.

Protože celé tajemno Vaterlandu je založeno na tom, že netušíte, co to kostrouni jsou, rozhodl jsem se to tady přímo nerozebírat, abych vám nepokazil zážitek z filmu. Bohužel ne všechny filmové magazíny zaujaly stejný postoj a naplno to v recenzi vyžvanily. Pokud ale mou radit, nepátrejte po kostrounech, dokud film neuvidíte.

Vaterland dostane spád teprve při samotné lovecké výpravě za kostrouny. Čtveřice lovců, doprovázena portugalsky hovořícími domorodci, kostrouny nalezne a několik jich uloví. Kostrouni se ovšem neloví na jídlo, takže se nezabíjejí. Přesný účel lovu není přímo objasněn. Když je ovšem chtějí propustit na svobodu, zjistí, že to jeden kostroun, bohužel, nepřežil. Zdánlivě nepodstatný incident v kombinaci s hrůzným tajemstvím, které vydá freska ve sklepě jejich sídla (dobře si ji prohlédněte a přemýšlejte o ní), zcela změní osudy našich lovců.

Jak to celé zhodnotit? Vaterland je ten druh filmu, který diváka natolik upoutává postupným odhalováním neobvyklého tajemství, že je vlastně jedno, že se v něm toho až tak moc neodehraje. Pokud jste ten typ diváka, který toto hledá (já ano), bude se vám to líbit. Rozhodně se jedná o jedinečný snímek, který by se dal jen težko k něčemu přirovnat.

O filmu:

ČR, 2004, 100 min
Scénář a režie: David Jařab
V hlavních rolích: Karel Roden, Petr Forman, František Řehák, Vasil Fridrich, Dana Poláková, Marek Daniel, Roman Zach, José Calvalho Pacheco de Figueiredo, Júlio Martín da Fonesca, Oyunchimeg Adiya
Oficiální web: Vaterland, lovecký deník


Autor článku:
mcl