Romantická komedie podle Charlieho Kaufmana není jen tak obyčejná romantická komedie. To by bylo, abyste si kromě úsměvů a pár slziček u filmu neprovětrali i mozkové závity.

Joel se seznámí s Clementine a jejich vztah se rozvine do vztahu. Jenže jednoho dne přijde Joel za Clementine, ale ta ho nepoznává. Oklikou se dozvídá, že jeho přítelkyně si z hlavy nechala pomocí speciální metody odmazat všechny vzpomínky na jejich vztah. Rozhodne se jí to „oplatit“ a podstoupí u stejné společnosti tutéž proceduru.

Ve chvíli, kdy se Joel v mazání mysli dostává až do momentu, kdy byl do Clementine beznadějně zamilovaný, zjišťuje, že si chce tyto hezké vzpomínky uchovat a přemýšlí, jak mazacímu stroji utéct. Jenže, lze vůbec oblafnout stroj? Jak to tedy vlastně dopadne?

Příběh je zajímavý především tím, že se nejprve dozvíme, jakým způsobem se Joel a Clementine rozešli, teprve potom s nimi prožijeme jejich období zamilovanosti a nakonec se dozvíme, jak se seznámili. Protože se všechno odehrává v Joelově hlavě, je zde prostor na klasické Charlieho výmysly. Joel s Clementine nekonverzuje jako „tehdy“, ale baví se s ní třeba o tom, kam se schovat, aby je mazací stroj nenašel a nemohl jim vymazat vzpomínky, a komentují nezávisle tehdejší dění.

V čem si můžeme být vždycky u Kaufmanna jisti, je to, že vyždímá každý námět úplně do poslední nitky. Ve scénách mazání vzpomínek jsou například odmazávány postupně všechny postavičky a prostředí, a nakonec i Clementine. Prostě, v mozku člověka je dovoleno vše. Ale to už asi víte, jestli jste si prožili hodinu a půl aspoň v kůži Johna Malkoviche.

Je teda fakt, že Věčný svit je pro „normálního“ diváka přístupnější než třeba V kůži Johna Malkoviche. Je podstatně méně šílený. A úžasně propracovaný. Myslím, že se za čas do kina vrátím, abych si vychutnal ještě víc těch detailů, kterými se film hemží.

PS: Ještě jedno upozornění: Věčný svit neposkvrněné mysli sice není úplně pro každého, ale opravdu to není až tak intelektuální zábava. I přes všechno mazání v mozku je to hlavně romantická komedie.

O filmu:

Režie: Michel Gondry
Scénář: Charlie Kaufman
V hlavních rolích: Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst, Elijah Wood, Tom Wilkinson
USA 2004, 108 minut


Autor článku:
bart