V únoru se dostalo i na filmy ze zemí, se kterými se obvykle nesetkáme v české filmové distribuci. Film Vodka lemon je sice hrazen z francouzských a dalších evropských peněz peněz, ale odehrává se v Arménii, režírují ho Arméni a hrají v něm Arméni.

Hrdinou lyrického filmu, dá-li se to tak nazvat, je děda, který má dva syny. Jednoho ve stejné vesnici a jednoho ve Francii. Ten by měl (aspoň si to děda myslí) poslat peníze, aby se celá vesnice měla lépe. To ale nějak nenastává, a tak děda jezdí do Jerevanu zbytečně. Hlavní zápletka se však točí kolem hřbitova, míněno cest na hřbitov autobusem. Děda jezdí stejným autobusem na stejný hřbitov jako jistá paní. Nedají se spolu do řeči hned, ale až poté, co děda uhradí autobusákovi dluh, který u něho žena měla, a postupně si k sobě oba hledají cestu…

V první části režisér pouze naznačuje, jaké jsou poměry na arménském venkově. Jistě, chudoba je v Arménii o dost větší než v Čechách, jinak se ale podmínky dost shodují. Také se vzpomíná, jaké to bylo za komunistů. Věřím tomu, že v Arménii je rozdíl mezi tehdejšími a současnými časy jsou podstatně větší, ale princip zůstává stejný.

A to je právě být malinko na škodu. I jako příznivce nezávislého Bohužel mám z příjemného filmu dojem, že se snaží až příliš podrobně vykreslit špatnou situaci v Arménii. V jiných filmech ze zaostalých zemí to podle mě není tak okaté. Ale to může být zdání klamné.

Vodka lemon se zařadila mezi filmy, které jsou sice úsměvné a tudíž příjemné, ale na můj vkus až příliš pomalé. Za několik dní si ani nevzpomenu, o co vlastně v tomhle filmu šlo…

O filmu:

Režie: Hiner Saleem
Scénář: Hiner Saleem, Lei Dinety, Pauline Douzenne
V hlavních rolích: Lala Sarkissian, Romen Avinian, Astrik Avaguian, Ivan Franek, Armen Marutyan
Arménie, Francie, Itálie, Švýcarsko 2003, 88 minut


Autor článku:
bart