Un film de Pedro Almodóvar. Komu to nestačí k tomu, aby se zvedl a šel do kina?

Raimunda (Penelope Cruz) s dcerou Paulou a sestrou Sole jedou na tradiční návštěvu své tety na venkově. Teta již je na tom docela špatně: neslouží ji moc nohy, nepamatuje si své neteře a žije pořád v naivitě, že matka a Sole a Raimundy stále žije. Na druhou stranu se však o sebe dokáže až obdivuhodně postarat: stejně jako vždy i tentokrát má pro své hosty napečeno a připravenou výslužku na cestu domů.

Důležitá zápletka se připraví již na začáku filmu: Raimundin muž Paco je zabit svojí dcerou poté, co na ni vztáhne ruku, a ve stejný den umírá teta. Jelikož má Raimunda plno starostí s tím, jak se zbavit Pacovy mrtvoly, na pohřeb do malého městečka může odjet pouze Sole. Ani tentokrát se nevrací s prázdnou, ale s nákladem velmi zajímavým a překvapivým… a kolem toho se pak točí celý děj.

Jak už to ale u Almodóvara bývá, nic není tak jednoduché, jak by se mohlo na začátku zdát. Mezilidské vztahy jsou složitá záležitost a zákoutí lidské duše s sebou nesou mnohá překvapení, komplikace a rozuzlení. A jde jen o to, jestli a kdy vyjdou najevo.

I pro znalce Almodóvarova díla je ve Volver leccos zajímavého a překvapivého: nejvíce pak to, že v příběhu nefiguruje ani jediný tranvestita ani homosexuál. Ba co víc, muži nemají ve Volver žádné větší role: Paco „to zabalí“ hned po několika minutách, majitel restaurace je více na telefonu než na scéně a sympatický mladík z filmového štábu nedostává prostor na víc než několik úsměvů.

O to víc máme příležitost ocenit možnost ocenit herecké výkony všech žen: film není jen vážný nebo jen veselý, ale je pestrý, a tak dává Penelope Cruz dostatek prostoru k herectví. Penelope je sice nejvíce svítící hvězdou, ale rozhodně bychom neměli opomíjet ani výkony ostatních hereček na plátně.

Příběh, který nám Almodóvar připravil, je i tentokrát neobyčejně silný; za několik slziček na závěr se nemusíte stydět. Penelope Cruz a spol. si to zasluhují. Jen si postesknu kvůli drobnosti: je škoda, že se distributor rozhodl ponechat filmu původní španělský název. Mohl k tomu mít několik důvodů, a mezi nimi jako jeden z hlavních zřejmě to, že přesný překlad „návrat“ nevystihuje přesně to, o co ve filmu jde. Jenže… běžný český divák to ze španělštiny nepochopí ani tak…

O filmu:

Oficiální stránka filmu: Volver
Scénář a režie: Pedro Almodóvar
V hlavních rolích: Penélope Cruz, Lola Dueñas, Yohana Cobo, Carmen Mauro, Blanca Portillo, Antonio de la Torre, Chus Lampreave

Španělsko 2006, 120 minut


Autor článku:
bart