Sportovní komedie s poněkud drsným ale rozhodně zábavným typem humoru. V hlavních rolích Ben Stiller, jakožto záporák White Goodman a Vince Vaughn jako klaďas Peter.

Oba hoši vlastní „tělocvičnu“. Dnes je moderní říkat fitness centrum. Goodmanovo splňuje všechny charakteristiky slova supermoderní – co do vybavení, interiéru, používaných metod i jeho návštěvníků. Je založeno na filozofii, že každý se může pomocí cvičení, stravy a případně i kosmetické chirurgie stát krásným. Všude pobíhají svalovci a sličné děvy a na všechny z obří obrazovky dohlíží Goodman.

Oproti tomu Peterovo zařízení, hned vedle Goodmanova paláce, je opravdu spíš taková stará tělocvična, ve které se lopotí normální lidé. Mno, normální… Jeden si myslí, že je pirát, jiný trénuje kvůli konkursu na roztleskávačky. Jeden je slaboch, jiný tlusťoch, prostě taková různorodá skupinka. Ale mají to tam rádi, protože je Peter nekomanduje a je tam pohoda. Hlavní zápletka vzniká v momentě, kdy se sympaťák Peter dostane do finančních potíží a hrozí, že jeho tělocvičnu převezme Goodman. Peter a jeho věrní sportovci musí získat velké peníze, rozhodnou se tak učinit skrze turnaj ve vybíjené.

Ale pozor, není to klasická česká vybíjená, kterou si tedy alespoň já matně pamatuju ze základní školy. Hraje se s několika míči (myslím, že se šesti) a je to maso. Pokud vám vaše vlastní zápasy ve vybíjené někdy přišly příliš brutální, tak jste ještě neviděli tuhle filmovou. A stejně jako zápas je řežba, je třeba takto pojmout i trénink, připravit se na nejhorší. Právě tréninkové metody Peterova mužstva i jejich samotné zápasy jsou zdrojem největšího veselí. Je pravda, že se vlastně budete smát dost násilné podívané, ale oproti takovému „Natoč to!“ víte, že je to jen film, a že se tam přece nemůžou takhle řezat doopravdy.

Druhou komickou záležitostí je postava Goodmana. Chtěl-li tvůrce filmu získat slizkého, pitomého svalovce, tak se mu to opravdu povedlo. Je tak nechutný, až je směšný. Příšerný knír, účes, samý sval a šlacha a hlavně řeči typu „jsem mistr světa a všichni po mně touží“. Stejně namakaní jako on, je i družstvo, které Goodman sestaví, aby Peterovi a jeho partě znemožnili výhru v turnaji. Nastává boj Davida s Goliášem.

Není-li vám tedy proti mysli trocha drsného humoru, tak Vybíjenou vřele doporučuji, budete se lámat smíchy. Třeba i při krátkém výstupu Lance Armstronga, který si v podstatě dělá legraci ze své někdejší nemoci. A taky se tam mihne Chuck Norris…

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální web: Vybíjená
Scénář a režie: Rawson Marshall Thurber
Hudba: Theodore Shapiro, Kenneth Burgomaster, Christopher Ward
V hlavních rolích: Ben Stiller, Vince Vaughn, Christine Taylor, Jason Bateman, Rip Torn

Délka filmu: 92 minut


Autor článku:
filmon