Vzorce, které se Justin a Richard učí na střední škole, jsou nudné, ani zdaleka nezabírají jejich "životní" kapacitu. Navíc mají dojem, že se o ně nikdo pořádně nezajímá. A tak z nudy a s cílem prožít něco vzrušujícího jen tak zabíjí náhodně vybrané děvče.

Richard Haywood (Ryan Gosling) je klasický typ, který se v amerických filmech o teenagrech vždy objeví. Synek z bohaté rodiny, který nejenže má neustále při ruce kreditku, ale taky dobře vypadá a není ani až tak tupec. Justin Pendleton (Michael Pitt) je spíš studijní typ. Má ve všech předmětech široký rozhled, učitele udivuje svými filozofickými úvahami a méně schopné spolužáky doučuje tu fyziku, tu biologii. I on má daleko navíc, než "jen" studovat střední školu.

A tak spolu Richard a Justin vymyslí dokonale naplánovanou vraždu. Každý detail je promyšlen, na nic se nezapomíná. Pak se jen oba baví, jak policie postupuje přesně podle jejich záměrů. S jedním však nepočítali. Detektiv Cassie Mayweather (Sandra Bullock) má z hochy typu Richarda své vlastní, neblahé zkušenosti. Proto taky moc není nakloněna verzi vraždy, kterou prosazuje její parťák Sam (Ben Chaplin).

Richard a Justin tak pomalu začínají panikařit, protože vyšetřování neprobíhá až tak dle jejich plánu. Příběh samozřejmě končí jejich odhalením, ale než se divák dozví, kdo vlastně byl ovládaným a kdo ovládajícím v této zvrhlé dvojce a kdo nakonec skutečně dívku zabil, párkrát se ještě závěr zamotá. V tomto filmu ani tak nejde o průběh vyšetřování, ale spíš je rozebírán zhoubný vztah Richarda a Justina a jejich pozvolná změna chování ztrácející původní suverenitu. I přes jejich úzkostlivou promyšlenost celé akce, jsou policajti přeci jenom zkušenější.

h2>O filmu:

Rok: 2002
Oficiální web: Murder by Numbers
Režie: Barbet Schroeder
V hlavních rolích: Sandra Bullock, Ben Chaplin, Ryan Gosling, Michael Pitt


Autor článku:
filmon