Je podzim roku 1888. Temnými špinavými uličkami Londýna viktoriánské Anglie obchází postrach všech prostitutek – brutální vrah Jack Rozparovač.

Po tom, co je nalezeno tělo jedné prostitutky s proříznutým hrdlem a odebranými některými orgány, je k případu povolán inspektor Fred Abberline (Johnny Depp). Každý má své slabosti či stinné stránky – náš inspektor kupříkladu honí draka (oddává se opiovým dýchánkům), takže film začíná tím, jak ho seržant Godley (Robbie Coltrane) docela drsně probudí a vytáhne z opiového doupěte. Pro inspektora Abberlinea je ale opium i zdrojem inspirace – ve svých honbách za drakem vidí některé vraždy dřív, než se stanou.

Vraždy ale pokračují a inspektor nemá téměř žádnou stopu. Potřebuje pomoc od prostitutek, ale ty se bojí a nedůvěřují mu. Tuto barieru se mu podaří prolomit až díky Mary Kelly (Heather Graham), kterou si mladý inspektor získá svou zdvořilostí. Po několika dalších vraždách dojde inspektor k závěru, že vrahem musí být někdo výše postavený a zároveň s výbornými chirurgickými schopnostmi. To ho dovede až k Řádu svobodných zednářů a nakonec i k samotné královské rodině…

Nejlepší na filmu je jednoznačně atmosféra. Ponuré večery v uličkách starého Londýna, kde se schází lůza, ožralové, zloději a prostitutky jsou prostě nádherné. Není od zajímavosti, že natáčení probíhalo z větší části v České republice, která má podle autorů více vhodných interierů než samotný Londýn. Záběry zavražděných byly vytvořeny tak, aby co nejvíce odpovídaly skutečnosti, a proto bylo pro jejich realizaci použito původních soudních záznamů a kreseb.

Co bych filmu vytkl, je fakt, že je příliš průhledný. Snaží se být napínavý, ale příliš brzo začne být jasné, jak se věci mají a jak příběh dopadne. Filmů o Jackovi Rozparovači bylo již natočeno mnoho. Režiséři filmu, dvojčata Allen a Albert Hughesovi sami k filmu prohlašují: Allen: "Oběti Jacka Rozparovače nebyly polidštěny. Chceme jim vdechnout život. To nebyly jenom oběti. Byly to lidské bytosti". Albert: "Velmi nás láká použít známý a legendou opředený příběh a použít svou představivost, abychom mu dali jiný rozměr".

O filmu:

Z Pekla (From Hell)
USA / Velká Británie / ČR, 2001, 122 min
Režie: Allen Hughes, Albert Hughes
V hlavních rolích: Johnny Depp, Heather Graham, Ian Holm, Robbie Coltrane, Ian Richardson, Jason Flemyng, Susan Lynch, Paul Rhys, Annabelle Apsion, Mark Dexter, Samantha Spiro, Sophia Myles, Ian McNeice, Steve John Shepherd, Melanie Hill, David Fisher, Anthony Parker, Glen Berry


Autor článku:
mcl