Co se škádlívá, škádlívá se tak dlouho, až se to rádo mívá. Asi tak by se dal velice stručně charakterizovat film Zákon přitažlivosti. Taky by se mohlo použít pořekadlo o protikladech, které se přitahují.

Audrey (Julianne Moore) and Daniel (Pierce Brosnan) jsou oba rozvodoví právníci, oba hodně dobří a oba si myslí, že právě ona/on je ten nejlepší. Ani jeden nemá přítele/přítelkyni. Alespoň potud podoba obou hlavních hrdinů. Každý jsou však z trochu jiného těsta. Audrey je poněkud upjatá a zásadová. Pracuje v moderní právnické firmě. Tak nějak by si člověk představoval úspěšného právníka.

Oproti ní je Daniel na první pohled II. právnická kategorie. Věčně vypadající jako „když ho vytáhne krávě z huby“, maličká kancelář, ve které není přes všechen nepořádek k hnutí. Hned na druhý pohled je však jasné, že není o nic míň hlava otevřená než Audrey. Z jejich společných soudních procesů, ve kterých se to jen hemží osobními a profesionálními útoky, vstávají soudcům vlasy na hlavě.

Ale! To by se film nesměl jmenovat tak, jak se jmenuje, aby se i tihle dva živlové nedali dohromady. Od začátku je vám jasné, proč je tam celá ta demonstrace jejich rozdílných nátur. A nebudete na pochybách, kam celá ta „komedie“ spěje.

Ad komedie. Nejvtipnější na celém filmu mi připadá matka Audrey v podání Frances Fischer, kterou známe např. z filmu Dům z písku a mlhy nebo jako nerudnou matku z velkofilmu Titanic. Ačkoli Sáře již dávno bylo -náct i –cet vypadá díky všem plastikám, dietám a cvičení lépe než její dcera. A nejenže vypadá, ona i mladě uvažuje. Sára sice mnoho prostoru ve filmu nedostala, vždy když se na plátně objeví, je veselo.

Celkově vzato je Zákon přitažlivosti film, u kterého se spíš sem tam pousmějete, než že byste se řáchali od začátku do konce. Neříkám, že je to špatně… Představitelé hlavních rolí si jsou rovnocennými partnery a hlavně díky nim má film šťávu. Pierce Brosnan je oproti svému Jamesi Bondovi o chlup méně elegantní a galantní, přesto anebo právě proto však své fanynky opět potěší.

O filmu:

Rok: 2004
Oficiální web: Laws of Attraction
Režie: Peter Howitt
Scénář: Aline Brosh McKenna, Robert Harling
Hudba: Ed Shearmur
V hlavních rolích: Pierce Brosnan, Julianne Moore, Frances Fischer
Délka: 90 minut


Autor článku:
filmon