Film sleduje příběhy čtyř žen, čtyřech odlišných cest za krásou. Všechny hlavní protagonistky jsou sympatické, občas se jim smějeme, občas žasneme nad jejich výpověďmi, ale zároveň jsou nám divačkám něčím blízké.

Přestože každá z nich je svým způsobem extrémním případem, kousek z nich můžeme najít i v sobě samých – ať už se jedná o mladičkou „miss“, o studentku, která nás provází svým nepřeberným bohatstvím různých kosmetických přípravků (na každý centimetr těla, na každé počasí, na každou příležitost jiný), o sportovně založenou ženu usilující o krásnější ňadra či o zralou dámu zkoušející snad každou existující metodu na zhubnutí.

Možná právě díky tomuto šťastnému výběru hlavních hrdinek je celý dokument tak působivý. Autorka Erika Hníková totiž protkala své vyprávění o jejich osudech jednak statistickými údaji o roční spotřebě kosmetických, vitamínových a jiných prostředků, o penězích utracených za life-stylové a módní časopisy (typu Cosmopolitan, Elle, atd.) či například o počtu kosmetických plastických operacích. Můžeme sledovat rozhovory se šéfredaktorkou právě jednoho z life-stylových časopisů či zpěvačkou Darou Rolins, která obhajuje chirurgické tvarování prsou. Nejsme ušetřeni ani naturalistických záběrů přímo z operačního sálu.

Cíl je jasný – kritika současného stavu mysli žen, které jsou ve vleku reklamy, módy a článků časopisů, které často bez odpovědného uvážení masírují své čtenářky radami „k nezaplacení“, nabádají k nákupu právě jednoho konkrétního úžasného krému, aby příští měsíc s vážnou tváří propagovaly úplně jiný kosmetický přípravek.

A zde možná došlo k přestřelení. Tato kritika je až příliš okatá a zaujatá. Chybí mi tu pohled ženy, která třeba ani žádný časopis nečte, diety nedrží, ale přesto se chce líbit – vždyť to je naše ženská přirozenost. Chybí mi i názor muže – vždyť i oni nás občas dostanou „na kolena“, když neodolají a ohlédnou se na ulici po nějaké časopisové krásce. Vybrané oponentky (feministické anarchistky) totiž jen těžko mohou solidním způsobem přispět do diskuze a ostatní zúčastnění komentátoři jsou již nějakým způsobem namočeni v módním průmyslu.

O filmu:

Scénář a režie: Erika Hníková
Česko 2003, 77 minut


Autor článku:
vrkoc