Žít po svém je příběh jedné „rozbité“ rodiny a příběh jednoho medvěda, jehož věčně nikdo nenechal v klidu nažrat, přičemž spojujícím článkem je zde především motiv viny a odpuštění.

Starý morous Einar (Robert Redford) žije na ranči se svým přítelem Mitchem (Morgan Freeman), jehož před lety napadl medvěd a následky zranění si nese dodnes. Jednoho dne sem přichází Einarova snacha Jean (Jennifer Lopez) se svou malou dcerkou – respektive utíká před svým ne zrovna milujícím přítelem. Radost ze shledání po letech však nepanuje ani ne jedné straně.

Einar totiž Jean nikdy neodpustil tragickou smrt svého jediného a milovaného syna Girffina. Pomocí alkoholu se ponořil do minulosti a od té doby se jen užírá a užírá. Nicméně všichni začnou „žít po svém“ pod jednou střechou. Napětí ve vzduchu ale stále vzrůstá a začíná se schylovat k velké bouřce, zvlášť poté, co do města přijíždí Jeanin bývalý přítel..

Ačkoli nemůžeme od tohoto filmu čekat nic převratného, šokujícího a konvence narušujícího, jde o snímek milý, příjemný a po duši hladící. Pravda, děj se dá z velké části předvídat, leč skutečně je se na co dívat, neboť Hallström má velké nadání pro poetické vykreslení přírody. Při scénách s medvědem vám jistě bude tuhnout krev v žilách a napětím budete skřípat zuby..

Co se hereckých výkonů týče, tak zklamáni určitě nebudete. Morgan Freeman v roli Mitche opět exceluje – přímo se tu nabízí srovnání s rolí Eddieho v Million Dollar Baby. A Robertu Redfordovi role mrzutého dědka Einara vyloženě sluší. Takže pokud dáváte přednost optimistickým snímkům před šílenými depresivnostmi, pak není co řešit.. 😉

O filmu:

An Unifinished Life
Režie: Lasse Hallström
Scénář: Mark Spragg, Virginia Korus Spragg
V hlavních rolích: Jennifer Lopez, Robert Redford, Morgan Freeman, Josh Lucas, Damian Lewis, Becca Gardner, Camryn Manheim, Sean J. Dory, R. Nelson Brown
USA, 2005, 107 min


Autor článku:
karabekian