Mimozemšťané se zjeví na zeměkouli a chystají se udělat s lidmi krátký proces. To už tu mnohokrát bylo, že? Ale ne v podání režiséra Vesnice a Šestého smyslu a novodobého mistra hororů M. Night Shyamalana. Přestože jsou Znamení trochu opomíjena, rohodně bych je neoznačil za špatný film.

A proto se nedá v pravém slova smyslu mluvit o filmu o vetřelcích z vesmíru. Jde tam totiž primárně o něco jiného. Reverend Graham přichází o svou víru v Boha po tragické smrti své manželky. Cítí to její smrt jako velikou nespravedlnost, pověsí roucho na hřebíček a prohlásí, že už nikdy neprohlásí ani jednu modlitbu. Na malé farmě poté žije se svým synem, dcerou a se svým mladším bratrem už poměrně spokojený život.

Jednoho dne se však začnou dít divné věci. Zvířata se stávají neklidnými, děti slyši podivné rozhovory, v obilí se objeví kruhová znamení a zdá se, že se v lánu cosi hýbe. V noci se navíc objeví podivná postava na střeše. Co se děje? Přivolaná šerifka marně hledá odpověď. Ta přichází z televize. Podobné kruhy se objevují po celém světě. Je jich čím dál víc a nad místy, kde kruhy jsou, se v noci objevují podivná zářící světla. Mimozemšťani? Pokud ano, tak proč vlastně přicházejí? V míru, anebo se chystají bojovat?


Ach jo, tak jsem popsal v krátkosti začátek děje a jsem v koncích. Recenze na Shyamalanovy filmy se mi prostě píší špatně. Stále mám strach, že prozradím něco víc, než se u recenzí sluší („my nesmíme ani naznačovat“). Jak jinak, když jde o horror s postupně tkanou tíživou atmosférou a stupňovaným napětím. A proto konec vyřeším otázkou pro čtenáře: Co myslíte, dojde opět na závěr k překvapivému zvratu jako v jiných Shymalanových filmech?

Taky věříte, že nic není náhoda? Jisté je, že na konci Znamení do sebe všechno obdivuhodně zapadne. Málo naplat, jde o Shyamalanovou tradičně dobře udělanou práci. Je to horror, který chvílemi opravdu děsí, ale zároveň má určité poselství. Dobrou noc!

O filmu:

The Signs
Scénář a režie: M. Night Shyamalan
V hlavních rolích: Mel Gibson, Joaquin Phoenix, Abigail Breslin, Rory Culkin, Cherry Jones, Patricia Kalemberová, M. Night Shyamalan

USA 2002, 106 minut


Autor článku:
bart