Film o filmu, který nikdy (bohužel) nevznikl. Alespoň do té doby, než ho Terry Gilliam bude opět chtít natočit a dostane na něj peníze.

Děj tohoto dokumentu se odehrává ve Španělsku, kam přijíždí režisér Terry Gilliam točit velkofilm o Donu Quijotovi. Začínáme několik týdnů před natáčením filmu, který se má stát se svým rozpočtem jedním z nejdražších evropských filmů. Štáb se dává dohromady a tvůrci se potkávají s herci. Už od počátku ale musí všichni čelit problémům: musí udělat škrty v rozpočtu, nedaří se jim se setkat najednou, a když už natáčení konečně začne, přijde povodeň a herce v hlavní roli sužují zdravotní problémy. Docela tragikomické.

Film je určitě vhodný pro všechny, kteří mají rádi režiséra Terryho Giliama, režiséra Monty Pythoon a mimo jiné taky 12 opic a Brazil. Je sice vtipný, ale nabízí se otázka, jestli je na něj nutné chodit do kina, protože jeho děj přece jen není tak strhující. V porovnání se Ztracen v La Mancha je dokument Bowling for Columbine, který měl v kinech premiéru vloni, mnohem hravější a udržuje si po celou dobu „drajv“, který ho „opravňuje“ být uvedený v kinech. Ztracen v La Mancha je ryzí dokument a mnoho diváků asi na něj do kin nepůjde.

Závěr dokumentu je již vysloveně smutný až nudný. Tvůrci hovoří o tom, že se jim to nepovedlo, rozebírají svoji nelehkou situaci a stěžují si na nepřízeň osudu. Vtipnost snímku je najednou ta tam a člověk odchází z kina mírně zklamán. I přes scénu, kterou režiséři zařadili po titulcích.

Uvidíme, jestli se nějaký finanční magnát po shlédnutí filmu chytne a pošle Terrymu tučnou sumičku. Zfilmovaný Don Quijote s Johnny Deppem v roli Sancho Panzy by totiž mohl stát za shlédnutí. Sám bych taky třeba pár korunama přispěl. Nevím, kam půjde případný zisk ze Ztracen v La Mancha, ale třeba už jsem to udělal tím, že jsem šel do kina…

O filmu:

Oficiální web: Lost in La Mancha
Scénář a režie: Keith Fulton, Louis Pepe
V hlavních rolích: Terry Gilliam, Jean Rochefort, Johnny Depp, Philip A. Patterson, Bernard Bouix (každý hraje samozřejmě sám sebe :-))
USA, Velká Británie 2003, 93 minut


Autor článku:
bart