Příběh jedné vlivné rodiny na pozadí kubánské revoluce v padesátých letech nadchne především milovníky Kuby – Ostrova svobody – a barevných filmů.

Onou vlivnou, bohatou a váženou rodinou jsou Fellovovi: otec Federic se svými syny Ficem (vlastní kabaret; hraje ho přímo García), Luisem (udělal by cokoliv pro svobodu) a Ricardem (revolucionář každým coulem). Historické souvislosti jistě není potřeba zmiňovat; i z popisků v této větě částečně pochopíte, o co ve filmu půjde.

Kuba padeátých let byla prostě jiná než je Kuba komunistická, a Andy García nám přibližuje tento bezstarostný svět tak, jako by v něm chtěl žít: před komunisty zde byl ráj, po vstupu těchto „sviní“ už není pro radovánky a světské radosti místo. Částečně je to samozřejmě pravda… a k účelu to Garcíovi posloužilo skvěle: atmosféru prostředí kabaretu a honosných domů dokázal García naservírovat plně k uspokojení lačného diváka.

Ve filmu se objevují samé známé a hezké tváře. To týká především všech perfektně upravených mužů; rozhodně však nelze opomíjet ani Inés Sastre v roli odzbrojující Aurory Fellove. Billa Murrayho a Dustina Hofmanna také nemůžete ve filmu přehlédnout, ale možná si pomyslíte, co tady sakra dělají. Ne tedy ve smyslu svých hereckých výkonů, ale postav. Především Murrayho komik sice pobaví, ale na Kubě té doby nemá co dělat. Za zmínku stojí bezesporu hudba: milovníci Buena Vista Social Club a jí podobné hudby budou zcela jistě nadšeni.

Ztracené město je krásně barevný film, který se bude líbit milovníkům silných rodinných příběhů a ság… což já nejsem. Kromě téměř dvou a půl hodiny metráže (tím myslím, že to bylo až až) však v podstatě nemám filmu co vytknout: jde o kvalitní, vytříbené ohlédnutí za (před)revolučními kubánskými náladami. Vcelku oceňuju také historické informace o kubánské revoluci, které García poskytuje (nemám ale ponětí, do jaké míry zkresluje).

Jen si jaksi necelé dva měsíce po shlédnutí Ztraceného města nemůžu skoro vzpomenout, o čem tohle dílko vlastně bylo…? Čím to asi bude?

O filmu:

Oficiální stránka filmu: The Lost City
Režie: Andy Garcia
Scénář: G. Cabrera Infante
V hlavních rolích: Andy Garcia, Tomas Milian, Enrique Murciano, Nestor Carbonell, Inés Sastre, Dominik García-Lorido, Dustin Hoffman, Bill Murray
USA 2005, 143 minut


Autor článku:
bart